• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak woskować samochód i unikać błędów?

Pokrywanie lakieru samochodowego woskiem jest często spotykaną praktyką, nie może być jednak inaczej, skoro pociąga za sobą szereg korzyści, które trudno zakwestionować. Na pierwszy plan wysuwa się to, że działanie takie chroni nasz pojazd przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, nie można jednak nie docenić i tego, że woskowanie jest skutecznym, sprawdzonym sposobem na odświeżenie auta.

Jeśli jednak zabieramy się za woskowanie samodzielnie, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać może się okazać, że nasze wysiłki nie przyniosą wcale takiego rezultatu, jakiego się spodziewaliśmy. Gdy auto zostanie już nawoskowane, jego wygląd jest zwykle olśniewający i nie zmienia tego nawet wiek samochodu, a ten często można określić przede wszystkim mianem sędziwego. Już choćby dlatego woskowanie powinno być czynnością wykonywaną regularnie, przynajmniej dwa, a najlepiej cztery razy w ciągu roku.

Odpowiednie kosmetyki samochodowe

Jeśli zależy nam na efekcie, którego nie będziemy się musieli wstydzić, w pierwszej kolejności upewnijmy się, że wybraliśmy odpowiednie kosmetyki. Nie zapomnijmy jednak również o odpowiedniej technice wyciskania wosku oraz o tym, aby poszczególne czynności związane z woskowaniem wykonywać we właściwej kolejności. Woski możemy dzielić na pasty, olejki oraz mleczka. Nietrudno domyślić się przy tym, że każde z wymienionych rozwiązań znajduje zastosowanie w karoserii o nieco innych cechach. Jeśli zależy nam na trafnym wyborze, w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę zarówno wiek samochodu, jak i stan, w jakim znajduje się jego karoseria.

Polerowanie lakieru

Dokładnie umyj i wysusz auto

Nie można też zapominać o tym, że inaczej woskuje się karoserię świeżo umytą, a inaczej tą, która została już dokładnie osuszona. Gdy wejdziemy w posiadanie odpowiednich kosmetyków, możemy przystąpić do samego woskowania. Istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych metod i po raz kolejny możemy przekonać się o tym, że wybór jednej z nich nie jest wcale przypadkowy. Tu kluczowe znaczenie ma to, na jaki preparat się zdecydowaliśmy. Woskowanie na mokro jest lubiane przez kierowców przede wszystkim dlatego, że zajmuje relatywnie niewiele czasu.

Co więcej, charakteryzuje się dużą starannością, można bowiem dotrzeć do każdego zakamarka karoserii. Co wcale nie mniej istotne, można się na nie zdecydować natychmiast po umyciu samochodu, a to wiąże się z istotną oszczędnością czasu. Woskowanie samochodu na sucho to praktyka, która powinna obowiązywać wszystkich tych kierowców, którzy do wykonania tej czynności wykorzystują pastę. Pomaga w doprowadzeniu do porządku karoserii starszej oraz tej, która jest nieco bardziej zniszczona. Jest bardziej pracochłonne niż woskowanie na mokro, ma jednak spore grono zwolenników skłaniających się ku niemu przede wszystkim dlatego, że daje lepsze efekty.

Mariusz Stańczyk

Redakcja auto-partners.pl

Zobacz również