• Lata doświadczeń w biznesie
img

Kiedy wymienić wycieraczki na nowe?

O wycieraczkach zazwyczaj zupełnie zapominamy i przypominamy sobie o nich dopiero, kiedy pojawi się ich jakaś widoczna awaria. Kiedy spełniają swoją role, po prostu ich nie widać, szyba jest czysta, a widoczność bardzo dobra i na tym kończy się nasza dbałość o wycieraczki. Taka w końcu ich rola.

Kiedy jednak zaczynają niedomagać, deszcz i inne opady powodują powstawanie zbrudzeń na szybach i znacznie ograniczają widoczność zwłaszcza przez przednią szybę, która jest najważniejszym miejscem pracy wycieraczek. Wycieraczki powinny na mokrej szybie działać bezgłośnie i z łatwością usuwać z niej wszystkie zanieczyszczenia wraz z wodą w taki sposób, który nie będzie rozpraszał uwagi kierowcy.

W praktyce jednak kontrola wycieraczek pokazuje, że w aż 70% samochodów ten element w jakiś sposób jest uszkodzony. Kierowcy bowiem nie przywiązują większej uwagi do ich stanu technicznego tak długo, jak nie powoduje on poważnych uciążliwości. Drobne kwestie są przez nich pomijane. Dla zachowania odpowiedniego stanu wycieraczek ich producenci zalecają, by w warunkach polskich dróg i klimatu pióra wycieraczek były wymieniane raz do roku.

Nie trzeba się spieszyć

Nie oznacza to oczywiście, że wycieraczki trzeba zmieniać w regularnych okresach czasu niezależnie od tego, jaki realnie jest ich stan. Wady działania wycieraczek widać od razu na szybie samochodu. Jej powierzchnia jest wyczyszczona niepoprawnie i powstają na niej smugi.

Stan wycieraczek samochodowych

Przed wymianą wycieraczki warto też sprawdzić, czy na szybie nie ma jakiejś tłustej plamy. Tłuste powierzchnie ograniczają efektywność wycieraczek w stopniu istotnym. Wycieraczka może być w pełni sprawna, ale rozmazany wosk z myjni samochodowej uniemożliwi jej prawidłową pracę.

Pióra i inne

Warto mieć na uwadze fakt, że nie tylko pióra wycieraczek mogą podlegać awariom. Jeśli zaobserwuje się głośną, nierówną pracę wycieraczek, można zgadywać, że problemem jest tutaj stelaż metalowy wycieraczek, który dociska je do szyby, a nawet elektryczne silniki zawiadujące wycieraczkami. Warto jest na to zwrócić uwagę, ponieważ wycieraczki nagle odmawiające współpracy mogą być naprawdę poważnym zagrożeniem dla kierowcy na trasie. Co więcej, nieprawidłowo pracująca wycieraczka może powodować powstawanie drobnych zarysowań na szybie. Dlatego wymiana pióra wycieraczki i sprawdzenie stanu całego mechanizmu powinno być wykonywane raz do roku, najlepiej zaraz przed sezonem zimowym lub po nim, przy wymianie opon na letnie. Test wycieraczek pokazujący, że są sprawne, pozwala zrezygnować z wymiany.

Krzysztof Arczewski

Redakcja auto-partners.pl

Zobacz również