• Lata doświadczeń w biznesie
img

Przegląd samochodu – kiedy go wykonać?

Samochód powinien być zawsze sprawny technicznie, ponieważ od tego zależy nie tylko wygoda jazdy, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwo. Żeby nie było niespodzianek w czasie jazdy, pojazd powinien być regularnie kontrolowany pod względem możliwości występowania różnych problemów.

Kierowcy często nie przejmują się dodatkowymi kontrolami w warsztatach samochodowych, ponieważ samochód jedzie normalnie, nie sprawia żadnych dodatkowych kłopotów, a wizyta w warsztacie to czas i pieniądze. Z samochodami jest jednak podobnie jak z nami samymi, czyli szybko zdiagnozowana i usunięta usterka może być jak wcześnie zdiagnozowany problem zdrowotny – znacznie mniej problematyczny. Warto jest przynajmniej dwa razy do roku, przed zimą i zaraz po niej, udać się do mechanika i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Ma to związek z przygotowaniem samochodu do nowych warunków, wymianą opon, uzupełnieniem płynów i podobnymi kwestiami, prostymi acz ważnymi.

Co należy sprawdzać?

W samochodzie jest oczywiście cała masa elementów, które mogą nam sprawić różne niespodzianki. Najczęściej nieprzyjemne. Najważniejsze jest sprawdzanie:

I. Ogumienie

Trzeba zadbać o to, by opony miały wystarczająco wysoki bieżnik oraz były odpowiedniego rodzaju. Należy dopasować opony do jazdy w temperaturze, jaka jest na zewnątrz, ponieważ opony za twarde do zimnych warunków będą niebezpieczne, a opony miękkie przy wysokich temperaturach będą się bardzo szuy6bko niszczyły. W oponach letnich i zimowych stosuje się mieszanki gumy o wyraźnie różnych właściwościach, czego nie należy bagatelizować, ponieważ swoje cechy jezdne opona będzie zachowywała tylko w określonych warunkach. Inna jest też rzeźba bieżnika. Wymaganie odnośnie jego głębokości to w zasadzie rzecz oczywista.

II. Światła

Istnieje obowiązek jazdy na światłach mijania, więc muszą być one sprawne przez cały rok, nawet jeśli nie jeździ się w nocy. Przy okazji należy także sprawdzać ustawienie świateł, by ich błędna pozycja nie powodowała oślepiania innych użytkowników drogi.

Wymiana wycieraczek

III. Wycieraczki

Wycieraczka musi skuteczne usuwać wodę i zabrudzenia z szyby. Zwłaszcza po okresie zimowym istnieje ryzyko dużego zużycia jej pióra, przez co skuteczność pracy wycieraczek gwałtownie spada. W lecie z kolei niszczy je promieniowanie UV.

IV. Olej silnikowy

Olej silnikowy zapewnia możliwość pracy elementów silnika bez nadmiernego tarcia. Tarcie może zmniejszać żywotność silnika i prowadzić do jego zatarcia. Poziom oleju powinien być kontrolowany regularnie, ponieważ jego niewielkie zużycie jest normalne, ale może ono być też większe, co jest skutkiem większych bądź mniejszych awarii silnika. Olej powinien być regularnie wymieniany co roku lub po przejechaniu dystansu wskazanego przez producenta oleju bądź samochodu.

V. Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy w hydraulicznym układzie hamulcowym jest absolutnie niezbędny do prawidłowego działania hamulców.

Robert Pękala

Redakcja auto-partners.pl

Zobacz również