• Lata doświadczeń w biznesie
img

Co to jest autodetailing?

Co to jest autodetailing? Czym jest ten proces, o którym mówi się w przypadku samochodów, motocykli, a nawet helikopterów? Jest to czynność, która prowadzi do wyczyszczenia auta w taki sposób, że jego stan jest nienaganny. Chodzi i o wnętrze, i o lakier. Można tego dokonać zarówno na samochodach nowych, jak i używanych.

Nie ma niczego dziwnego w tym, że samochód bezpośrednio z salonu może być poddany autodetailingowi. Wtedy usuwa się po prostu bardzo małe zarysowania z czasu transportu, a na lakier nakłada powłokę zabezpieczającą z sealantu i wosku. Można też zakonserwować elementy plastikowe i gumowe. A jeśli chodzi o starsze samochody, to można dodatkowo poprawić powłokę lakierniczą i wyczyścić nadkola, wnęki komory silnika, bagażnik, szyberdach oraz wnętrze.

Autodetailing jest często rozumiane jako pranie tapicerki i polerowanie lakieru, czego można dokonać w zwykłej myjni czy zakładzie lakierniczym. Ale to nie do końca o to chodzi. Tak naprawdę autodetailing to gruntowna renowacja dla samochodu, która może trwać nawet kilka dni – wtedy zadba się o wszystkie szczegóły. Najpierw odbywa się dokładne umycie samochodu przy pomocy specjalnej rękawicy oraz myjki ciśnieniowej. Następnie oczyszcza się lakier z nalotów, owadów itd. Kolejny krok to oczyszczenie lakieru przez specjalną glinkę, dzięki czemu będzie on gładki. Glinka powstała w Japonii i ma za zadanie usuwanie brudu z porów lakieru – takiego brudu nie da się zobaczyć gołym okiem. Usuwa też nalot, który zostaje na samochodzie nawet po dokładnym jego umyciu. Glinkowanie stanowi pewnego rodzaju podstawę i nie warto pomijać tego etapu czyszczenia auta.

Oczyszczanie lakieru samochodowego

Po oczyszczeniu konieczne jest sprawdzenie grubości powłoki, uzupełnienie ewentualnych odprysków. Następnie można dokonać korekty. Ten proces ma wiele etapów, dlatego trwa dość długo. Do jego wykonania konieczne jest doświadczenie w jego wykonywaniu. Można tu używać różnych past – mocno ściernej czy wygładzającej.

Kiedy dokona się już korekty konieczne staje się zabezpieczenie powierzchni lakieru. Tu też istnieje bardzo szeroki wybór produktów. Mogą to być woski syntetyczne, hybrydy czy produkty naturalne dające świetne efekty wizualne. Te naturalne mogą być wykonywane z takich składników jak propolis czy wosk carnauba.

Następnie zabezpiecza się wszystkie elementy karoserii – listwy, uszczelki, opony, elementy chromowane. Np. na felgi powinno się nałożyć taki płyn, który wspomaga utrzymanie ich w dobrym stanie nawet w trudnych warunkach. Dzięki niemu później z kół można łatwiej i szybciej usunąć pył. Również na opony przewidziany jest żel.

Do czyszczenia wnętrza potrzebne są specjalne środki chemiczne. Najpierw odbywa się czyszczenia, a potem zabezpieczanie tzw. dressingami. Wybór tych preparatów jest bardzo duży.

Robert Pękala

Redakcja auto-partners.pl

Zobacz również