• Lata doświadczeń w biznesie
img

Walka z rysami bez wydawania pieniędzy na lakiernika

Rysa na lakierze to problem nie tylko estetyczny, ponieważ naruszenie powłoki lakieru może prowadzić do poważniejszego uszkodzenia i w konsekwencji do zniszczenia nawet blachy samochodu. Zawsze jest w stanie nam pomóc lakiernik, ale jego usługa będzie pewnie niewspółmiernie droga. Jak sobie poradzić własnymi siłami?

Problem rys

Niezależnie od tego, jakiej klasy i w jakim wieku samochód się posiada, powstawanie rys dotyczy po prostu wszystkich kierowców. Jedni kierowcy mają ten problem rzadziej, a inni są trochę mniej ostrożni i mają go trochę częściej. Niezależnie od tego, konieczna jest odpowiednia konserwacja powłoki lakierowej. Dobrze umyty pojazd będzie zdecydowanie mniej narażony na powstawanie wszelkich rys oraz pogłębianiu się problemów, które już istnieją.

Czasami nawet bez winy kierowcy na samochodzie powstanie jakaś rysa. Zawini inny kierowca, spod koła samochodu wystrzeli kamień lub coś na samochód spadnie. Powodów powstania rys może być bardzo wiele. Lakier jest niestety dość delikatny. Nie da się tego całkowicie uniknąć i zamiast stawać na głowie, by rys nie było, trzeba po prostu być ostrożnym, a kiedy już się zdarzy, szybko na taki problem zareagować. Zawsze może oczywiście pomóc nam lakiernik, ale z każdą głupotą nie trzeba od razu do niego latać. Lakierowanie to zwykle wydatek co najmniej kilkuset złotych, a naprawdę można sobie poradzić znacznie łatwiej.

Przygotowanie do działania

Jeśli mamy rysę i chcemy się jej pozbyć, musimy najpierw odpowiednio oczyścić karoserię przed jakimikolwiek innymi działaniami. Wystarczy skoncentrować się na samej okolicy uszkodzenia, by nie tracić za dużo czasu, w którym szkodzenie będzie się pogłębiało. Miejsce uszkodzenia powinno także zostać odtłuszczone. Nie należy jednak samochodu myć w myjni automatycznej, ponieważ wykorzystywane tam rzeczy powodują powstanie małych zarysowań.

Zarysowania na lakierze

Flamastry

Najprostszym narzędziem do usuwania rys są tak zwane flamastry, które pozwalają nanieść na uszkodzone miejsce odrobinę lakieru powierzchniowego. Marker pozwala łatwo i szybko rozprawić się z rysą, ale jest to tylko maskowanie problemu, który po kilku tygodniach znowu się pojawi.

Emulsje

Emulsje pozwalają skutecznie zamaskować uszkodzenie i je wyrównać, ale i ta opcja stanowi tylko rozwiązanie prowizoryczne.

Woskowanie

Woskowanie to pokrywanie samochodu warstwą specjalnego wosku, która chroni lakier przed bezpośrednim kontaktem z zagrażającymi mu czynnikami. Samo w sobie oczywiście lakieru nie naprawia, ale woskowanie zabezpieczonego w inny sposób miejsca bardzo naprawiony lakier wzmocni. Co więcej, będziemy mieli tutaj do czynienia z bardzo skuteczną ochroną na przyszłość, a nawet z poprawą jakości wizualnej samochodu, ponieważ lakier woskowany wygląda dużo lepiej.

Robert Pękala

Redakcja auto-partners.pl

Zobacz również