• Lata doświadczeń w biznesie
img

Zabezpieczenie maski samochodu przed odpryskami lakieru

Maska samochodowa to ważny element karoserii, który jest wyjątkowo mocno narażony na działanie niszczących środków pojawiających się w codziennym i normalnym ruchu drogowym. Mowa tutaj o mniejszych i większych wgnieceniach, odpryskach lakieru i wżerach wywołanych działaniem wszelkiego rodzaju środków chemicznych.

Warto jest wykorzystać specjalne środki, by maska samochodowa mogła być skutecznie chroniona przed działaniem takich czynników.

Kwestia czystości

Bardzo ważne jest utrzymywanie samochodu w czystości, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia, które pozostają na nim, są potencjalnie niebezpieczne dla powłoki lakierowej, a do tego utrudniają zauważenie uszkodzeń. Wżery i odpryski są dużo bardziej widoczne na czystym samochodzie, a odpowiednio szybkie zareagowanie na problem to najlepsza droga do zapobieżenia naprawdę poważnym uszkodzeniom karoserii.

Odpryski

Walka z odpryskami nie jest łatwa, ponieważ jeśli pojawia się realny problem na masce w postaci odpryśniętego lakieru, najczęściej konieczna jest po prostu wizyta u profesjonalnego lakiernika. Taki stan rzeczy spowodowany jest stosowaniem przez producentów lakierów samochodowych substancji o obniżonej twardości w porównaniu z lakierami, które wykorzystywano kiedyś. Jeśli uszkodzenie nie jest duże, można spróbować poradzić sobie samodzielnie z uszkodzeniem. Najważniejsze jest sprawdzenie, jaki dokładnie kod lakieru posiada nasz samochód. Zazwyczaj można to zrobić poprzez sprawdzenie numeru VIN, w którym informacje o lakierze są zakodowane. Czasami można też zasięgnąć rady specjalisty lub zapytać na forum samochodowym. Ta wiedza pozwoli nam kupić odpowiedni lakier zaprawowy.

Zabezpieczenie lakieru

Lakier zaprawowy jest bardzo podobny do lakieru do paznokci. Kupuje się go w małym słoiczku, a czasami w dwóch słoiczkach, gdzie drugi słoiczek zawiera lakier bezbarwny. Sam lakier nanosi się za pomocą niewielkiego pędzelka, koniecznie na bardzo dobrze oczyszczone i osuszone miejsce. Czasami taki lakier można kupić w firmie mazaka, którym maluje się po prostu po uszkodzonym miejscu. W czasie zimy warto jest to robić w miejscu ogrzewanym, ponieważ temperatura w czasie pracy powinna wynosić co najmniej 10 stopni Celsjusza.

Zabezpieczanie maski

Istnieje wiele sposobów zabezpieczania maski przed odpryskami. Najprostszym z nich jest specjalny skórzany pokrowiec do kupienia już za kilkadziesiąt złotych. Nakłada się go łatwo, ale nie jest on specjalnie estetyczny.

Ciekawą opcją są też specjalne folie. Okleja się nimi cały samochód. Koszt takiego działania to około 2000 złotych i warto wiedzieć, że folia może być nie tylko ochronna, ale także barwiąca. Można zupełnie zmienić kolor samochodu dzięki jej nałożeniu. Taka folia może na przykład imitować włókno węglowe.

Na progach i wszystkich podobnych miejscach można z kolei stosować listwy ochronne.

Krzysztof Arczewski

Redakcja auto-partners.pl

Zobacz również