• Lata doświadczeń w biznesie
img

Sprawdzanie auta po zimie

Dobrze jest wygospodarować nieco czasu, aby sprawdzić stan techniczny samochodu po zimie i przygotować je na nową porę roku. Ważne jest sprawdzenie wycieraczek, świateł, opon, ale i podwozia.

Samodzielne działania

Jest dużo rzeczy, które można wykonać samodzielnie. W przypadku wycieraczek trzeba sprawdzić, czy dobrze zbierają wodę i czy nie trzeba wymienić piór. Dzięki temu komfort podczas jazdy jest gwarantowany. Trzeba też sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych. Płyn zimowy zmienia się na letni. Nadwozie trzeba umyć i nawoskować, aby lakier mógł być chroniony. Warto też odrdzewić klamki, zderzaki i inne tego typu elementy, aby ładnie błyszczały.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na wiosnę zwykle trzeba też zmienić opony. Robi się to, gdy średnia temperatura wynosi więcej niż 7 stopni. To dlatego, że przy wysokiej temperaturze opony zimowe przestaną się sprawdzać, a droga hamowania się wydłuży. W podwoziu sprawdza się płyn hamulcowy. Konieczne jest sprawdzenie gumowych elementów, czyli uszczelek, przewodów i pasków. W przypadku jakichkolwiek pęknięć trzeba je niezwłocznie wymienić. Przyda się też sprawdzenie zawieszenia i układu kierowniczego.

Przygotowanie na lato

Raz na rok konieczne staje się wymienienie filtra kabinowego oraz sprawdzenie działania klimatyzacji – to szczególnie ważne, gdy zaczyna się wiosna. Czyszcząc klimatyzację, można usunąć pleśnie, bakterie, grzyby i roztocza, które na pewno zgromadziły się w klimatyzacji w sporej ilości. Trzeba też wziąć pod uwagę wnętrze samochodu. Warto sprawdzić, jaki jest stan dywaników i tapicerki, bo prawdopodobnie zostały nieco zniszczone przez sól i błoto z czasu zimy. Te dywaniki, które są gumowe, można umyć dokładnie, ale te z weluru należy wyprać i dokładnie wysuszyć.

Stan opon samochodowych

Dobrze jest też zadbać o kołpaki i felgi – szczególnie o te przyciągające uwagę – dobrze je przeczyścić, aby nie straciły swojego ładnego wyglądu. Nadaje się do nich specjalny środek do czyszczenia kół. Używając go, trzeba uważać, aby nie doszło do zmatowienia powierzchni. Taki środek można dostać w postaci sprayu albo pasty. Są inne do felg metalowych, a inne do aluminiowych.

Wybór odpowiednich produktów

Jeśli chodzi o chemię samochodową, to istnieje wiele różnego rodzaju środków, a każdy jest przeznaczony do innego rodzaju elementów z samochodu. Inne są na nadwozia, inne do wnętrza. Można je dostać w postaci płynów, pianek, aerozoli, past, żeli itd. Także opakowania, w jakich są one dostępne, są różnej wielkości i pojemności. Nadają się do czyszczenia i pielęgnacji lakierowanych elementów nadwozia, do części chromowanych, do plastiku, do tapicerki, felg, kołpaków, inne do szyb, do silnika, uszczelek, hamulców, klimatyzacji, tapicerki, elementów elektrycznych. Oprócz nich są też dostępne szmatki, gąbki, chusteczki itd.

Krzysztof Arczewski

Redakcja auto-partners.pl

Zobacz również