• Lata doświadczeń w biznesie
img

Usterka czujnika ciśnienia w oponach (co oznacza i jak ją usunąć)

Jedziesz samochodem i nagle na desce rozdzielczej pojawia się komunikat "Błąd czujnika ciśnienia w oponach".

Co to oznacza i jak kosztowna będzie naprawa? Czy komunikat zniknie, gdy napompuję opony do właściwego ciśnienia?

Istnieje wiele możliwych pytań na ten temat, ale nie martw się. W tym artykule dowiesz się, co oznacza komunikat o błędzie czujnika ciśnienia w oponach i jak można go naprawić.

Spis treści pokaż Co oznacza komunikat "Błąd czujnika ciśnienia w oponach"? 4 Przyczyny komunikatu "Błąd czujnika ciśnienia w oponach 1. Wadliwy czujnik ciśnienia w oponach 2. Czujnik ciśnienia opony utracił pamięć 3. Zmieniłeś koła 4. Niskie ciśnienie w oponach Jak działa system TPMS? Jak usunąć komunikat "Błąd czujnika ciśnienia w oponach"? 1. Sprawdź ciśnienie w oponach 2. Wyzeruj ciśnienie za pomocą przycisku ciśnienia w oponach lub skanera 3. Odczytaj kody usterek 4. Przeprogramuj czujniki ciśnienia w oponach 5. Wymień uszkodzony czujnik ciśnienia w oponach Gdzie znajduje się czujnik ciśnienia w oponach?

Co oznacza komunikat "Błąd czujnika ciśnienia w oponach"?

Komunikat "Tire Pressure Sensor Fault" (Błąd czujnika ciśnienia w oponach) oznacza, że wystąpił problem z systemem monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Najprawdopodobniej jest to problem z czujnikiem ciśnienia w oponach lub połączeniem z czujnikiem.

Kod błędu może informować, że ciśnienie powietrza w oponach jest zbyt niskie lub zbyt wysokie albo że jeden z czujników ciśnienia w oponach jest uszkodzony.

Przyczyną może być także uszkodzony moduł sterujący TPMS, wadliwe okablowanie lub zresetowanie systemu TPMS. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia tego jest odczytanie kodów błędów z jednostki sterującej TPMS za pomocą skanera OBD2.

4 Przyczyny pojawienia się komunikatu o błędzie czujnika ciśnienia w oponach

Istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować wyświetlanie komunikatu o błędzie czujnika ciśnienia w oponach na desce rozdzielczej. Poniżej znajduje się lista 4 najczęstszych przyczyn.

Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzić kody usterek przed wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków.

1. Wadliwy czujnik ciśnienia w oponach

Uszkodzony czujnik ciśnienia w oponach jest niestety najczęstszą przyczyną tego komunikatu. Czujniki ciśnienia w oponach znajdują się w oponach i są wyposażone w baterie. Po kilku latach baterie te mogą się wyczerpać i konieczna będzie wymiana całego czujnika.

2. Czujnik ciśnienia w oponach stracił pamięć

Czasami zdarza się, że moduł kontroli ciśnienia w oponach i czujniki ciśnienia w oponach tracą ze sobą łączność. Jeśli tak się stanie, czasami można przeprogramować czujniki. Do przeprogramowania czujników potrzebne jest narzędzie do resetowania TPMS.

3. Zmieniłeś koła

Jeśli mieszkasz w kraju o chłodniejszej pogodzie, prawdopodobnie zmieniasz opony na letnie i zimowe. Być może nie wiesz, że po zmianie kół należy zresetować system TPMS, a jeśli Twój samochód nigdy wcześniej nie był wyposażony w takie opony, musisz zaprogramować czujniki do swojego samochodu. Jeśli komunikat o błędzie czujnika ciśnienia w oponach pojawił się po zmianie opon, być może trzeba będzie zaprogramować czujniki.

4. Niskie ciśnienie w oponach

W niektórych modelach samochodów kontrolka usterki czujnika ciśnienia w oponach może również oznaczać niskie ciśnienie w oponach. Napompowanie samochodu jest dość proste, a jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz udać się do dowolnego warsztatu lub na stację benzynową i pozwolić, aby zrobili to za Ciebie. Należy upewnić się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie może również spowodować zapalenie się tej kontrolki.

Jak działa system TPMS?

System TPMS może działać na dwa różne sposoby. Jeśli posiadasz pojazd wyprodukowany po 2007 r., najprawdopodobniej masz w nim system TPMS. W niektórych pojazdach czujniki znajdują się w każdej oponie samochodu. Czujniki te wykrywają ciśnienie w oponach i przesyłają tę informację do jednostki sterującej TPMS.

Jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt wysokie lub zbyt niskie albo centralka nie może się skontaktować z czujnikami, na desce rozdzielczej pojawia się komunikat "Tire Pressure Sensor Fault" (Błąd czujnika ciśnienia w oponach).

Inne samochody nie mają czujników w oponach, a do obliczania rotacji kół używają czujników ABS. Jeśli ciśnienie w oponie jest niskie, średnica koła będzie bardziej ściśnięta i będzie musiało ono obracać się szybciej, aby osiągnąć tę samą prędkość co samochód. Jeśli prędkość na jednym kole jest inna niż na pozostałych, pojazd zapisuje to jako kod błędu w systemie TPMS lub ABS.

Z tego powodu należy przejechać pewien dystans, zanim samochód wyświetli ciśnienie w oponach. Jest to jedynie proste oszacowanie, a nie dokładna wartość ciśnienia w oponach.

Jak usunąć komunikat "Błąd czujnika ciśnienia w oponach"?

Naprawa czujnika ciśnienia w oponach jest często dość prosta, dlatego poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak łatwo naprawić ten komunikat.

1. Sprawdź ciśnienie w oponach

Po pierwsze, należy upewnić się, że we wszystkich oponach jest prawidłowe ciśnienie. Ciśnienie w oponach można sprawdzić za pomocą manometru. Aby ustalić prawidłowe ciśnienie, należy sprawdzić etykietę z informacją o ciśnieniu w oponach. Etykieta często znajduje się na nadwoziu za drzwiami kierowcy. Można ją również znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.

2. Wyzeruj ciśnienie za pomocą przycisku ciśnienia w oponach lub skanera

Po napompowaniu opon do właściwego ciśnienia często konieczne jest ręczne zresetowanie systemu. Niektóre samochody są wyposażone w przycisk resetowania, a w niektórych należy jechać przez około 15 minut, aż zgasną kontrolki. Informacje na temat resetowania systemu TPMS w danym pojeździe można znaleźć w instrukcji naprawy. W niektórych pojazdach do zresetowania systemu potrzebne jest urządzenie diagnostyczne.

3. Odczytaj kody usterek

Jeśli błąd nadal występuje, należy odczytać kody błędów systemu TPMS, aby zobaczyć kody błędów. Może to być błąd komunikacji z jednym z czujników ciśnienia w oponach lub uszkodzony czujnik ciśnienia w oponach. Tylko urządzenie diagnostyczne jest w stanie to stwierdzić. Pamiętaj, że do odczytania kodów usterek rozszerzonych w pojeździe potrzebny jest skaner diagnostyczny, aby odczytać moduł sterowania TPMS.

4. Przeprogramuj czujniki ciśnienia w oponach

Zdarza się, że czujniki ciśnienia w oponach tracą łączność z modułem sterującym TPMS lub tracą wartości programowania. W takiej sytuacji należy przeprogramować wszystkie czujniki do modułu sterującego. Często można to zrobić za pomocą wysokiej jakości narzędzia do resetowania systemu TPMS.

5. Wymień uszkodzony czujnik ciśnienia w oponach

Jeśli próbowałeś już wszystkiego, ale problem nadal występuje, prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik ciśnienia w oponach. Sprawdź w kodach usterek, w którym czujniku występuje problem, i wymień ten czujnik. Nie zapomnij o ponownym zaprogramowaniu czujników.

Gdzie znajduje się czujnik ciśnienia w oponach?

Czujniki ciśnienia w oponach są zazwyczaj montowane wewnątrz opon samochodowych. Zazwyczaj można je zobaczyć, patrząc na zawór powietrza w oponie. Po zainstalowaniu czujnika ciśnienia w oponie często widać nakrętkę umieszczoną wokół zaworu, ale nie we wszystkich przypadkach.

Jedynym sposobem, aby to sprawdzić, jest zdjęcie opon z obręczy lub skontaktowanie się z autoryzowanym dealerem i zadanie pytania.

Mariusz Stańczyk

Redakcja auto-partners.pl

Zobacz również