Zarysowania lakieru mogą powstawać także w czasie mycia pojazdu. Winowajcą takiej małej tragedii jest zazwyczaj gąbka cechująca się zbyt małą chłonnością. By tego unikać, warto jest sięgać po wycieraczki, które będą posiadały odpowiednie cechy do stosowania na lakierze samochodowym.
Przypadkowe uszkodzenia
W czasie mycia samochodu gąbka będzie wchodziła w bezpośredni kontakt z autem, co stanowi w oczywisty sposób ryzyko uszkodzenia lakieru. Wystarczy tylko mały kamyk lub duże ziarno piasku, by doszło do powstania rysy na powłoce lakierniczej samochody. Najważniejszym elementem zabezpieczania się przed takim stanem rzeczy jest regularne i staranne płukanie gąbki tak, by nie było na niej żadnych zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest spłukanie samochodu przed myciem, a potem stosowanie dwóch wiader – jednego z wodą czysta i drugiego z wodą brudną. Jeśli najpierw usunie się wszystkie zabrudzenia luźne z lakieru, a potem będzie się regularnie czyściło gąbkę, do zadrapań dochodzić nie powinno.
Gąbki wykonane z pianki
Istnieje wiele materiałów, z których można produkować gąbki. Pianki są jednym z najpopularniejszych z nich, ponieważ pozwalają na stworzenie gąbek miękkich i chłonnych. Są to niestety gąbki dość niebezpieczne dla samochodu, ponieważ mają małe pory, w których może pojawić się zanieczyszczenie. Brud powinien być wchłaniany do wnętrza gąbki, a nie pozostawać na jej powierzchni. Taki efekt zapewnią tylko wysokiej klasy gąbki, które czasami jest jednak dość trudno odróżnić od gąbek gorszych.
Ważnym elementem wyboru gąbki jest też to, jakiej jest ona wielkości. Gąbka o mycia lakieru samochodu powinna się wygodnie mieścić w dłoni tak, by kontrola nad nią była możliwie duża i by dało się skutecznie usuwać nią zabrudzenia. Zazwyczaj korzysta się z gąbek, które mają 20 centymetrów długości i 10 centymetrów szerokości. Koszt takiej gąbki jest oczywiście niewielki. Tanie, ale dość niebezpieczne gąbki kupimy już za 3 złote, a te najwyższej jakości za złotych 10.
Mikrofibra
Coraz bardziej popularna alternatywą dla wszelkiego rodzaju gąbek są szmatki z mikrofibry lub swoiste „gąbki” z tego właśnie materiału. Jest to materiał złożony z włókien, które nie tylko same w sobie są bardzo chłonne, ale i pomiędzy nimi zabrudzenia mogą łatwo znaleźć dla siebie miejsce. Ciekawym pomysłem jest stosowanie specjalnych rękawic wykonanych z tego materiału. Zakłada się je zwyczajnie na rękę i można myć pojazd poprzez gładzenie go. Jest to naprawdę wielkie ułatwienie pracy i jej przyspieszenie. Tego typu akcesoria do czyszczenia pojazdu kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.